Lepší wifi prostřednictvím místních rozhlasových stanic FM

Mapová mobilní aplikace
Mapová mobilní aplikace

Wi-FM je systém, který využívá frekvenčního ztlumení – FM rádia – aby tak zabránil konkurenčním wifi signálům, které by se vzájemně rušily.

Pomalý a kolísající wifi signál může sice vypadat jako záhada, ale existuje pro to vlastně velmi logické vysvětlení: pokud jsou ve stejném prostoru dvě kolidující sítě, mají tendence se vzájemně rušit. To způsobuje zvláštní problémy v hustě osídlených městských budovách, kde soused o patro výš sleduje Netflix, zatímco někdo v patře pod ním surfuje na internetu. Skupina doktorandů z Northwestern University se snažila tento problém vyřešit a našla způsob, jak konkurenční „boj“ mezi dvěma sítěmi zmírnit. Řešením je frekvenční modulace – tedy zmírnění FM rádia, a systém pojmenovali Wi-FM.

Výzkum vedl Aleksandar Kuzmanovič na McCormick School of Engineering. Wi-FM pracuje tak, že umožňuje nedalekým, ale nepropojeným bezdrátovým signálům, aby spolu komunikovaly přes okolní FM signály. Systém Wi-FM je schopen monitorovat prostor a identifikovat formáty používání jiných sítí, a zasílat informace skrze stávající rádiové FM stanice. Poté může upozornit na to, kdy je síť nejvíce ztlumená, tj. když méně ostatních sítí posílá data.

Původní a nezkrácenou verzi článku najdete ZDE.