Německý soud rozhodl ve prospěch YouTube

9. únor 2016

YouTube už nebude nést odpovědnost za obsah, který na něj nahráli jeho uživatelé.

Německý soud se přiklonil na stranu mediální platformy YouTube, když rozhodl, že tento web nebude nést odpovědnost za nelegální obsah, který na něj nahrají jeho uživatelé. V okamžiku, kdy se na video serveru objeví problematický obsah, který bude pocházet z nelegálních zdrojů či se na něj bude zveřejněn bez souhlasu autora, neponese za něj odpovědnost YouTube, nýbrž uživatel, který takovýto obsah nahrál.

Agentura GEMA, jež zastupuje zájmy umělců, však s tímto rozhodnutím nesouhlasí: „Toto rozhodnutí postrádá ekonomický aspekt – YouTube bude moci i nadále generovat zisk z reklamy u videí, jež porušují autorský zákon, a tyto zisky rozhodně nepředá dále umělcům, kteří byli tímto způsobem poškozeni,” vyjádřil se k rozsudku Tobias Holzmüller, hlavní právní zástupce agentury GEMA, kterou v těchto věcech zastupuje.

GEMA tlačila na YouTube proto, že chtěla zajistit jeho větší odpovědnost za licence hudby ve videích, které na tuto síť uživatelé nahrávají. Nedávno se vedlo ohledně této záležitosti soudní řízení, které skončilo tím, že pokud bude YouTube na porušení licence upozorněn, musí tento obsah ze svého webu stáhnout. V opačném případě za něj bude zodpovědný.

Původní a nezkrácenou verzi článku najdete ZDE.

Spustit audio