Brooklynské online rádio vysílá z přepravního kontejneru

kontejner
kontejner
Z vysílacího studia mají moderátoři fantastický výhled na protější Manhattan.

Ze srdce brooklynského Williamsburgu začala vysílat nová online stanice The Lot Radio, která se nachází na opuštěné stavební parcele. Na tom by nebylo až tak nic zvláštního, kdyby nesídlilo ve starém přepravním kontejneru.

Odvážný nápad na vlastní rádio realizoval Belgičan Francois Vaxelaire, který dříve pracoval na volné noze. Každý den na cestě do práce míjel opuštěné místo, ze kterého je naprosto skvostný výhled na protější Manhattan. Najednou se na plotě pozemku objevila cedule s nápisem „na prodej“ a bylo rozhodnuto.

Práce freelancera ho příliš nenaplňovala, a proto se rozhodl založit si vlastní stanici, na které by mohl pouštět skladby všech těch skvělých hudebníků, které za dosavadních pět let života v New Yorku měl to štěstí potkat.

První otázka byla – jak zachovat nezávislost rádia? „Od začátku jsem byl rozhodnutý, že rádio musí zůstat nezávislé na 100 %.“ Musel najít zdroj financí, a proto dostal nápad s provozem mini bistra: „Lidi se tady díky tomu můžou sejít, poslechnout si hudbu, dát si kafe nebo nějaké malé jídlo a už to není jenom o té stanici samotné, ale i o nějakém komunitním životě.“ Kontejner je proto rozdělen na dvě části: z jedné se line hudba místních muzikantů a z druhé zase vůně dobré kávy.

Rádio aktuálně vysílá každý den od 11 hodin dopoledne až do půlnoci. Jako snad všude, i tady měl mladý Belgičan zpočátku problém s byrokracií. Celý proces schvalování a vůbec doprava samotného kontejneru na tohle místo trvalo více než šest měsíců.

Nevysílá přitom jen on sám, program s ním připravuje tým pěti lidí - moderátoři a zároveň i producenti nebo samotní hudebníci. Sám Francois k tomu říká: „Já sám tenhle projekt vnímám jako takovou otevřenou platformu, kde se budou setkávat kreativní lidé, a sami nám přispívat do vysílání tím, co vytvořili. A v čem je naše jedinečnost? Vysíláme sice online, ale máme svůj offline kontejner a místo, kde se můžeme potkávat a koukat přitom na panorama mrakodrapů na protějším ostrově.“

Pokud si chcete příběh o rádiu přečíst v původní verzi, pak klikněte TADY a nebo TADY.