Hudební streamovací služby jsou v severských státech stále oblíbenější

3. březen 2016

Streamovací služby jsou ve Skandinávii velice populární a čísla naznačují, že jejich obliba ještě poroste.

Průzkum, který vytvořily tři evropské agentury, ukázal, že v loňském roce v tomto regionu používalo streamovací služby 9,4 milionů uživatelů. Během minulého roku lidé ve věku 15 – 65 let v Dánsku, Norsku, Finsku a Švédsku uvedli, že používají digitální hudební služby, z čehož 58 % uvedlo konkrétně streamovací platformy.

Nejen že roste procentuální objem používání streamovacích služeb, ale dokonce se zvyšuje i počet uživatelů, kteří jsou ochotni platit za přístup k digitálním hudebním platformám. Mezi těmito uživateli 23 % zaplatily za užívání digitální hudby minulý rok, včetně streamů a downloadů. V roce 2014 to bylo 20 %. Zhruba dvě třetiny těchto účastníků uvedlo, že souhlasili, případně velmi souhlasili s tím, že hudební tvůrci by měli být zaplaceni v okamžiku, kdy jsou jejich díla zveřejňována v digitálním světě.

Dotazník také zjišťoval, kde uživatelé hledají novou hudbu – 40 % z nich uvedlo, že novinky nachází na rozhlasových vlnách, nové hity objevují uživatelé na YouTube v 10 % a na streamovacích platformách to je v 9 % - na stejné úrovni je i například doporučení od přátel, sociální média slouží pro novou hudbu v 5 % a koncerty pouze ve 2 %.

Nicméně u věkové skupiny 12-17 let tyto výsledky dopadly dramaticky jinak: ti uvedli, že ve 25 % důvěřují svým přátelům, pokud jde o výběr nové hudby a pak následuje YouTube – 19%. Rádio bylo jako zdroj nové hudby uvedeno pouze ve 12 % případů. Pouze 1 % z této demografické skupiny objevuje novou hudbu na koncertech,na sociálních médiích to je o něco více než u předchozí skupiny – 8 %.

Původní verzi článku si přečtěte TADY.

autor: Eva Hudzieczková
Spustit audio