Nová aplikace se vás pokusí dostat z vaší mediální bubliny

16. březen 2017

Každý z nás preferuje k získávání každodenních informací na internetu různé zdroje. Jednotlivé mediální pohledy na určitá témata se však od sebe mohou dramaticky lišit. I proto vznikla nová aplikace Read Across the Aisle, která jednoduše řečeno monitoruje zdroje, které čtete, a následně vám nabídne alternativu, která se na danou věc dívají jinak.

Nová aplikace Read Across the Aisle (česky tedy něco jako čtení přes uličku) je navržena tak, aby lidem pomohla diverzifikovat své mediální návyky a preference. Aplikace sleduje zhruba dvacet zpravodajských webů napříč politickým spektrem (The Huffington Post, Fox News, The New Yorker, NPR a další). U každého uživatele sleduje, jak dlouhou dobu tráví čtením toho či onoho zdroje . V záhlaví aplikace je posuvník, podle kterého uživatelé zjistí, jak moc daný zdroj inklinuje k pravici, levici či středu. U Fox News se tento posuvník přikloní jistě hodně doprava, při čtení The Huffington Post zas doleva.

Pokud uživatel tráví čtením pravicových či naopak levicových zdrojů až moc času, aplikace jej na to upozorní a nabídne mu k přečtení zdroj, který uživatel nepreferuje tak často.

„Tohle je aplikace pro lidi, kteří vědí, že přijímají až moc informací z jednoho mediálního spektra a jejich informační obraz je pak nevyvážený,“ říká Nick Lum, jeden z vývojářů aplikace.

A podle čeho aplikace rozezná, ke kterému spektru jednotlivé zdroje inklinují? Jedním z vodítek byl při vývoji Read Across the Aisle například průzkum Pew Research z roku 2014, který kategorizoval mediální domy na základě jejich důvěryhodnosti u jednotlivých skupin (například Fox News byl velmi důvěryhodným zdrojem u konzervativců, ale liberály naopak nepřesvědčil vůbec).

Text je přeložen a editován, původní verzi uveřejněnou na serveru niemanlab.org čtěte zde.

Spustit audio