Řecko schválilo zákon, jež má zabránit zneužití zákona o nactiutrhání novinářů

19. leden 2016

IPI (Mezinárodní tiskový institut) a SEEMO (Mediální organizace pro jihovýchodní Evropu) uvítaly schválení zákona o posílení ochrany řeckých médií v případech pomluvy.

Řečtí zákonodárci schválili 22. prosince valnou většinou důležitou reformu řeckého zákona o médiích, který je znám také jako „press-killer“ (zabiják médií). Reforma byla zahrnuta do návrhu zákona o legalizaci civilních sňatků osob stejného pohlaví. Reforma zahrnuje:

- Zrušení minimálních limitů náhrad za nepeněžní (morální) újmy ve věcech pomluvy. Dříve čelila tištěná média, odpovědná za pomluvu, pokutě ve výši minimálně téměř € 6.000 jako náhradu škody. Reforma také zrušila minimální částky náhrad, které sevztahují na rozhlasové a televizní vysílání, a to podle zákona 2328/1995 o právním postavení soukromých televizí. Tyto částky byly stanoveny na 100.000.000 drachem (€ 300.000) a 50,000,000 drachem (€ 150.000).

- Zavedení ustanovení, podle kterého budou soudy posuzovat škody přiměřeným způsobem, s přihlédnutím mimo jiné na to, jaký mělo publikování dopad, na povahu a závažnost škody, okolnosti, za kterých došlo k poškození zdraví, a sociální a ekonomickou situaci obou stran.

- Dodatek ustanovení požadující po všech žalobcích, aby média, která jsou ve sporu, dostala časové rozmezí 20 dní, během nichž může škodu napravit, a to ještě předtím, než je podána žádost o soudní řízení. V případě, že média stáhnou problematický obsah nebo vyřeší tento problém jinak, a předejdou tak újmě, nemohou žalující strany žádat o soudní řízení. To by bylo možné pouze v případě materiální škody, která je však obecně velmi obtížně prokazatelná.

- Zavedení šestiměsíční lhůty pro podání žádosti o odškodnění v případě, že média odmítnou stáhnout problematický obsah, případně nezveřejní omluvu či jinak nezamezí morální újmě.

Původní a nezkrácenou verzi článku najdete ZDE.

autor: Eva Hudzieczková
Spustit audio