Speciální sluchátka odfiltrují zvuky běžného života

14. říjen 2015

„Here Active Listening“ to je název pro novinku, kterou minimálně na webu independent.co.uk považují za jednu z možných dalších technologických milníků. Špunty „Here“ jsou zhruba velké jako 10 centová mince a mají vám umožnit regulovat či úplně odfiltrovat zvuky běžného života.

Na konci roku chce americký start-up Doppler Labs přijít na trh s nadějným produktem „Here“, což jsou jinými slovy velké špunty do uší, velké asi jako 10 centová mince, která vám má umožnit kontrolu nad zvuky běžného života. Nebudou přehrávat písničky ze Spotify, ale budou schopny odfiltrovat a alternovat zvuky běžného života okolo vás. Například – jak často se vám stane, že si v letadle/vlaku/autobuse sedne zrovna za vás maminka, jejíž dítko zrovna pláče a vy byste se rádi věnovali čtení či spánku? Přesně na takovéto situace jsou určeny špunty „Here“, jedno z nastavení má dokonce název „Baby Supress“ a jeho úkolem je odfiltrovat zvuk plačícího dítěte, které sedí za vámi.

Tato zvětšená sluchátka či špunty mají obrovský potenciál – alespoň si to myslí redaktoři webu independent.co.uk, kteří tento vynález považují za možný další milník v oblasti živé hudby a to od doby elektrifikace hudebních nástrojů a vynálezu mikrofonů. Vynález tedy jistě změní i pojímání živé hudby a koncertů a donutí hudebníky zamýšlet se nad tím, jakým způsobem by mohlo být jejich vystoupení ještě zajímavějším.

Nicméně nejde zde jen o zábavu a poslech živé hudby, ale především o mnohem „přízemnější“ problémy. Například tzv. „cocktail-party problem“, tedy rozlišování mezi různými hlasy, které na vás mluví v jeden okamžik, by se díky tomuto produktu vyřešil. Vědci totiž nechali vytisknout 3D repliku vnitřního ucha a systém by mohl ze změti zvuků identifikovat a odfiltrovat pouze tři a to s přesností na 97 %, alespoň to tvrdí odborný časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.

Velkou výhodou tohoto produktu je, že velká většina lidí je na nošení sluchátek zvyklá. Vynález by tak mohla ocenit i starší generace, která může mít v pokročilejším věku se sluchem potíže, ale odmítá nosit naslouchadlo z důvodu studu. Pro ně by byly špunty „Hear“ mnohem schůdnějším řešením, neboť vypadají jak běžné pecky.

Úvahy o tom, co by všechno software, ukrytý v těchto zvětšených špuntech, dokázal, pak nabírají divokých rozměrů. „Hear“ by vám mohly nabídnout třeba okamžité tlumočení z cizího jazyka – automatizace překladů z cizího jazyka již značně pokročila a v okamžiku, kdy jej zkombinujete s tím správným procesorem, se do vašich uší může linout čeština, a je jedno, že protějšek se vám snaží něco povědět v mandarínštině.

A co takhle zachytit vlny a analyzovat tak zvuky, které nikdy nebyly určeny lidskému uchu? I to je možné. Například barvy – ty sice vidíme, ale jak známo, tak i barvy vysílají vlnění, které však slyšet nemůžeme. Poslech duhy zároveň s vizuálním prožitkem tak nemusí být úplnou hudbou budoucnosti.

Původní verzi článku najdete ZDE.

autor: Eva Hudzieczková
Spustit audio