Ve Francii bude Facebook bojovat společně s médii proti falešným zprávám

10. únor 2017

Osm francouzských mediálních domů začalo spolupracovat s americkým Facebookem kvůli falešným zprávám, proti kterým chtějí společnými silami bojovat. Alespoň to na začátku tohoto týdne uvedl deník Le Monde. Facebook je poslední dobou pod velkým tlakem z různých zemí právě kvůli falešným zprávám, které se na této sociální platformě šíří. Někteří dokonce soudí, že tyto hoaxy zamíchaly s výsledky amerických prezidentských voleb loni na podzim a pomohly tak Donaldu Trumpovi k moci.

Do společného projektu se zapojily následující instituce: Agence France-Presse (AFP), BFM-TV, Franceinfo, France Médias Monde, L’Express, Liberation, Le Monde a 20 Minutes. Jejich spolupráce by měla prakticky kopírovat model, jež vzniknul v prosinci loňského roku v USA.

Facebook umožní uživatelům označit v rámci své platformy zprávy, o kterých se domnívají, že jsou nepravdivé – odkazem, na němž se zpráva vyskytne, se pak budou zabývat právě zapojená média, která dané informace ověří. Pokud dvě z médií označí zprávu za nepravdivou, příspěvek se na Facebooku začne objevovat s upozorněním, že některá média označila obsah této zprávy za nedůvěryhodný.

Text je přeložen a editován, původní verzi uveřejněnou na serveru www.politico.eu čtěte zde.

autor: Eva Hudzieczková
Spustit audio