Zavolej nebo vymaž

Takzvané „prank calls“ neboli „žertovné telefonáty“ představují dnes už jeden z tradičních žánrů rozhlasových a televizních humoristických pořadů. Moderátoři nebo jejich hosté během něj volají politikům, známým osobnostem, svým přátelům, ale také posluchačům nebo na zcela náhodná čísla.

Posluchači BBC znají žertovné telefonáty již od 70. let minulého století. Tehdy s nimi začal známý britský moderátor Noel Edmonds v pořadu Noel's Funny Phone Calls, který běžel v rámci Radio 1 Breakfast show. Dodnes si můžete záznam telefonátů poslechnout na youtube a LP nahrávky pořadu jsou také k sehnání v internetových aukcích a bazarech.

Call or delete.png

Hra Call or delete
Jak se zdá, výsměšné telefonáty neztratily na popularitě ani po třiceti letech. Současný moderátor BBC Radio 1 Breakfast show Nick Grimshaw přinesl do pořadu hru Call or delete. Její koncept je jednoduchý: hosté, kteří pochází z řad britských nebo zahraničních celebrit, mají za úkol zavolat na vybrané číslo, která se nachází v jejich telefonním seznamu. Z osoby, která na druhé straně sluchátko zvedne, si ztropí legraci. Pokud však host pořadu vybrané „oběti“ zavolat odmítne, vymaže její kontakt ze svého mobilního telefonu. Vybrané klipy, kde si celebrity dělají srandu ze svých kolegů z branže, přátel nebo rodinných příslušníků lze shlédnout na stránkách pořadu.

Simon Cowell telefonuje britské herečce Amandě Holdenové, kolegyni z poroty soutěže Britain's Got Talent. Cowell si z herečky vystřelil, když jí v přímém přenosu zatelefonoval, že bude v porotě nahrazena mladší kolegyní Cheryl Fernandez-Versini.

Paris Hiltonová telefonuje své sestře a předstírá pořadatelku její rozlučky se svobodou. Paris jako falešná pořadatelka Nicky Hiltonové sděluje, že na programu rozlučky se svobodou je sumo zápas, olejová koupel či třeba objednávka 50ks růžových pout..


Nejznámější prank calls
Jedním z nejznámějších „prank calls“ byl telefonát kanadského moderátora Pierra Brassarda, který v roce 1995 zavolal do buckhinghamského paláce a předstíral kanadského předsedu vlády Jeana Chretiéna. Během zhruba patnáctiminutového rozhovoru, který běžel v přímém přenosu montrealského rozhlasu, rozmlouval s nic netušící britskou královnou Alžbětou II. Tématem hovoru byl blížící se Haloween a nadcházející referendum o nezávislosti Québeku.


V roce 2003 se moderátorům Joe Ferrerovi and Enrique Santosovi z miamského rádia El Zol podařilo dovolat venezuelskému prezidentovi Hugo Chávézovi. Předstírali kubánského státníka Fidela Castra. O pár měsíců později se naučili imitovat hlas Chávéze a zavolali samotnému Castrovi. V průběhu hovoru odkryli svou identitu a označili Castra za „vraha“. Ten reagoval nevybíravými nadávkami.


V roce 2012 zavolali moderátoři australského rádia 2Day FM do nemocnice, kde byla kvůli těhotenské nevolnosti hospitalizovaná Kate Midlettonová, manželka britského korunního prince Williama. Moderátoři, kteří předstírali členy britské královské rodiny, se ptali na stav hospitalizované. Žertovný telefonát však měl tragickou dohru, ošetřovatelka, která telefon přepojila, spáchala sebevraždu.